Prawo zamówień publicznych
Czym są zamówienia publiczne?
Definicja tego pojęcia mieści się w ustawie z dnia 24 stycznia 2004 roku – Prawo zamówień publicznych (skrót: P.z.p.). W myśl tego dokumentu zamówienia publiczne są to umowy odpłatne, które zostają zawarte między Zamawiającym a Wykonawcą, a ich przedmiotem są usługi, dostawy bądź roboty budowlane. Należy przy tym mieć na uwadze, iż:
- Zamawiającym może być osoba prawna, fizyczna bądź jednostka organizacyjna, która nie posiada osobowości prawnej i stosowane są wobec niej regulacje P. z.p.
- Wykonawcą może być osoba prawna, fizyczna, jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, ubiegająca się o udzielenie zamówienia publicznego, która złożyła ofertę bądź zawarła umowę w sprawie zamówienia publicznego.
- Umowa musi być odpłatna, co oznacza, że pomiędzy Wykonawcą a Zamawiającym istnieje stosunek zobowiązaniowy. W jego świetle Wykonawca za dostawy, usługę, roboty budowlane otrzymuje wynagrodzenie.
- Przedmiotem umowy między Wykonawcą a Zamawiającym może być:
- dostawa – nabywanie rzeczy, praw oraz innych dóbr na podstawie umowy sprzedaży, leasingu, najmu, dzierżawy;
- roboty budowlane – wykonanie lub zaprojektowanie i wykonanie określonych robót budowlanych i realizacja obiektu budowlanego zgodnie ze zaleceniami Zamawiającego;
- usługa – wszystkie świadczenia, które nie są dostawami ani robotami budowlanymi, a zaliczane są do usług w rozumieniu rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z wyłączeniami, zawartymi w P.z.p w art. 4 .
Kogo obowiązują przepisy o zamówieniach publicznych?
W szczególności regulacje P.z.p. dotyczą jednostek z sektora finansów publicznych (w rozumieniu przepisów o finansach publicznych), państwowych jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej oraz podmiotów, z którymi została zawarta umowa koncesji na roboty budowlane w oparciu o ustawę o koncesji na roboty budowlane bądź usługi, w obszarze w jakim udzielają one zamówienia w celu jego realizacji. Nie wszystkie jednak zamówienia publiczne podlegają regulacjom P.z.p. Wyłączone z jej obowiązywania są między innymi zamówienia:
- Narodowego Banku Polskiego (niektóre) oraz takie, których przedmiotem są usługi NBP, usługi pojednawcze, itp.
- Banku Gospodarstwa Krajowego (niektóre);
- z zakresu prawa pracy;
- zawierające niejawne informacje (w przypadku, gdy wymagane jest to z uwagi na interes publiczny lub interes państwa).
W jaki sposób udzielane są zamówienia publiczne?
Mogą być udzielane w jednym z ośmiu trybów, a mianowicie:
- przetargu nieograniczonego,
- przetargu ograniczonego,
- dialogu konkurencyjnego,
- negocjacji z ogłoszeniem,
- zapytania o cenę,
- licytacji elektronicznej,
- zamówienia z wolnej ręki,
- negocjacji z ogłoszeniem.
Postępowanie regulowane przepisami P.z.p.ma charakter jawny. Powinno być przygotowane i realizowane tak, aby zapewnić równe traktowanie Wykonawców, bezstronność i obiektywizm, uczciwą konkurencję. Przy sporządzaniu i prowadzeniu postępowania stosuje się formę pisemną.
Jakie działania podejmuje Kancelaria VERBA-LEX w zakresie P.z.p.?
Radcowie prawni udzielają wsparcia Klientom z różnych branż, objętych obowiązkiem zastosowania przepisów Prawa zamówień publicznych. Kancelaria oferuje:
- przygotowanie dokumentacji: ogłoszenie o przetargu, specyfikacja istotnych warunków zamówienia, protokoły, odwołania, protesty, skargi, zapytania,
- doradztwo na rzecz Zamawiających i Wykonawców (oferentów) w zakresie prawa zamówień publicznych,
- reprezentację Klientów przed KIO oraz sądami powszechnymi i administracyjnymi,
- opracowanie wewnętrznych aktów dotyczących postępowania w sprawie zamówień publicznych.
Nasza kancelaria udziela wsparcia także w szczególnej formie zamówień publicznych, jaką są koncesje na roboty budowlane lub usługi, stanowiących formę szeroko rozumianego partnerstwa publiczno-prywatnego. W stosunku do koncesji obowiązuje odmienny tryb niż te przewidziane w P.z.p. Ponadto koncesje zawierają regulacje o maksymalnym czasie jej trwania, zaś środkiem ochrony prawa może być – w przypadku uczestników postępowania o koncesję – skarga do sądu administracyjnego.