Pozbawienie władzy rodzicielskiej - kiedy sąd orzeka?
16 kwi 2019
Pozbawienie władzy rodzicielskiej następuje na wniosek rodzica, bądź w wyniku wszczęcia postępowania z urzędu, gdy dobro dziecka zostaje zagrożone, np. w związku z powzięciem informacji zgłoszonej przez policję, czy MOPS. Sąd także może pozbawić władzy rodzicielskiej w wyroku orzekającym rozwód, separację, czy unieważnienie małżeństwa, jeżeli dojdzie do przekonania, że miało miejsce rażące zaniedbywanie obowiązków wobec dziecka. Najczęściej sąd korzysta z orzeczenia tego środka, gdy wcześniej zastosowane łagodniejsze środki nie przyniosły rezultatu. Sąd orzeknie o pozbawieniu władzy rodzicielskiej zawsze, gdy nie może ona być wykonywana z powodu:
- trwałej przeszkody, która uniemożliwia wykonywanie władzy rodzicielskiej, np. wyjazd za granicę na stałe i brak przejawów jakiegokolwiek kontaktu z dzieckiem, odbywanie długoterminowej kary pozbawienia wolności, ciężka choroba, zaginięcie,
- nadużywania władzy rodzicielskiej, np. rozpijanie, stosowanie przemocy psychicznej czy fizycznej,
- rażącego zaniedbywania obowiązków wobec dziecka, np. nie alimentacja, nadużywanie alkoholu.
Sąd może pozbawić władzy rodzicielskiej (fakultatywnie), gdy rodzić trwale nie wykazuje zainteresowania się dzieckiem. Sądem właściwym do złożenia wniosku o pozbawienie władzy rodzicielskiej będzie Sąd Rejonowy miejsca zamieszkania dziecka, Wydział Rodzinny i Nieletnich. Zawsze, gdy ustanie przyczyna pozbawienia władzy rodzicielskiej, sąd może orzec jej przywrócenie.